Gonimy niepokonane fale razem z Chasing Mavericks [2012]

Jako osoba totalnie nie sportowa, lubię od czasu do czasu igrać z własną naturą. Tak trochę łechtać swoją leniwą duszę oglądając filmy sportowe, w których ludzie przepychają się przez swoje limity z uśmiechem na twarzy, podczas gdy ja wsuwam kolejną porcję pyszniutkich czipsów popijając całość zimniutką colą.

I tak w ramach tego rytuału smyrania się po żebrach kijaszkiem, zobaczyłam sobie ostatnimi czasy Chasing Maverics (Albo jak kto woli wysiłki polskich tłumaczy- Wysoka Fala) .

To jest film o chłopakach, którzy gonią za gigantycznymi falami. Choć zwykłe fale są w porzo, sens ich życia opiera się na chwilowym okiełznaniu tego co najdziksze- wielkich fal gigantów, z którymi spotkanie często kończy się śmiercią.

Gerard Butler, stary falo-wyjadacz bierze pod swoje skrzydła szalonego nowicjusza Jaya, przyjmując sobie za misję nauczyć go, jak przeżyć spotkanie z taką właśnie falą gigantem. I tak jak w każdym dobrym związku Mistrz- Nauczyciel (było tak z Yodą i Lukiem, Karate Kidem i mistrzem Miyagi czy nawet Forresterem i Jamalem)  to, co z początku wydaje się nauką o jednym (o sporcie i falach), pod koniec dnia staje się swoistą nauką sztuki życia, bo bez dobrego opanowania ogólnych podstaw egzystencji, trudno zagłębiać się w tematy inne.

Chasing Maverics nie osiąga wyżyn poetyki, inspiracji, czy chociażby wyczerpania tematu. Jest to film, który ogląda się dobrze i szybko, który  trochę nas połechta po duszy, ale nie na tyle, by wprowadzić jakąś epicką zmianę. Nie mniej jednak polecam zobaczyć. Założeniem filmu i wielu plakatów reklamowych, które go promuja, jest propagowanie „życia jak Jay”- łamania schematów, podążania za marzeniem, przesuwania granic które wyznacza nam świat i my sami. Powiem Wam szczerze, po seansie nie ruszyłam się z mojego kokonu nawet o centymetr, jednak poczułam zdecydowanie takie to uczucie, które się ma, gdy słyszymy jakieś Ważne Słowa albo Wielkie Myśli i wiemy, że coś ciekawego ktoś nam się stara przekazać. Także oglądajmy, przemyśliwujmy i cieszmy się życiem.

Gerarda Butlera 4 filary Solidnej Podstawy Człowieka

Choć nie wymyślono tutaj niczego bardzo nowego, Gerard Butler w filmie opisuje koncept wg którego (jak sądzi on) funkcjonuje wszechświat. Jeżeli chcemy się rozwijać, jeżeli chcemy posiąść tajemnicę życia, musimy stale rozwijać coś co nazwał 4 filarami Solidnej Podstawy Człowieka. To wymiar fizyczny, mentalny, emocjonalny i duchowy. Tylko pracując nad wszystkimi czterema możemy tak naprawdę się rozwijać i stawać się lepszymi ludźmi.

1

I tak jeżeli chcemy posiąść jakąś nową umiejętność, dajmy na to sportową- nie wystarczy  tylko pracować fizycznie (ponieważ sport znajduje się w tym kręgu zainteresowań). Praca tylko nad tym filarem przyniesie tylko częściowe rezultaty. Prawdziwy sukces, prawdziwe zwycięstwo i rozwój, wymaga pracy nad wszystkimi jednocześnie. Jeżeli więc chcemy np. nauczyć się surfować, musimy ćwiczyć się fizycznie, do tego opanować wiedzę potrzebną do opanowania fali, rozpoznać emocje, na które wpływ mają nasze zmagania i się z nimi zmierzyć i w końcu uwierzyć, że zmiana jest możlwa i jest w naszym zasięgu.

I tak jest z każdą nową umiejętnością.

Gerarda Butlera prawo postępowania z przeciwnościami losu.

Kolejnym ciekawym konceptem zaprezentowanym w filmie było podejście do przciwności losu, problemów, niefajności. Wg. Gerarda zawsze zawsze mamy dwa możliwe wyjścia z każdej sytuacji. Jedno polega na natychmiastowym działaniu, stoczeniu batalii z problemem, swoistym rzuceniu się na niego w celu jego jak najszybszego rozbicia. Jednak ponieważ sile akcji zawsze towarzyszy siła reakcji, i jest ona przynajmniej jak duża jak pierwotnie włożony wysiłek, często takie podejście prowadzi do naszego totalnego unicestwienia.

To co radzi Gerard, to wykorzystanie sił obserwacji. Z każdej sytuacji istnieje zawsze drugie wyjście. Jeżeli zatrzymamy się na chwilę by poobserwować warunki, w których się znajdujemy, jeżeli przyjrzymy się temu, co tak naprawdę się stało i jakie są wyjścia, znajdziemy sposób. magiczne rozwiązanie, działające na zasadzie bocznych drzwi, prowadzących nas do celu bez naruszenia zasad systemu w którym się znaleźliśmy.

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Gonimy niepokonane fale razem z Chasing Mavericks [2012]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s