Happy Birthday Tim Burton! Live long and prosper.

Tak, tak mili państwo! Jeden z najwspanialszych reżyserów naszych czasów kończy dziś 55 lat. Specjalnie z tej okazji Notoryczna podaje 10 osobistych, najważniejszych dla niej powodów niesłabnącej i wieczystej miłości do tego pana.

1. Sweeney Todd the Demon Barber from Fleet Street

– Trzeba kochać każdego, kto zdołał przekonać Johnnego Deppa do śpiewania. W ekranizacji popularnego musicalu Tim osiągnął szczytów sztuki filmowej. Film ogląda się siedząc na krańcu kanapy, nie wiedząc co będzie dalej. Nawet osoby nieprzekonane do piosenek w filmie zmuszone będą przyjąć tę koncepcję do wiadomości.

2. Alice in Wonderland

– Trzeba kochać Pana, który z dobrze znanej bajki z czasów dzieciństwa, tworzy poetycką opowieść o bohaterstwie i prawdzie, osadzoną w absolutnie bajkowym, idealnym świecie. Całość doprawiona jest pysznym humorem i najlepszą aktorską zgrają na świecie. Must see!

3. Corpse Bride

– Absolutnie trzeba kochać kogoś, kto stworzył postać Gnijącej Panny Młodej- która mimo swojej absolutnie potwornej zewnętrzności, tak naprawdę pragnie tego wszystkiego czego chcemy My. Co więcej, pragnie tego już od tyle lat, że grzech byłoby ją zawieść. Ta poetycka opowieść pomoże Wam poukładać własne priorytety, oraz zachwyci jasnością przekazu.

4. Big Fish

– Trzeba kochać człowieka, który przenosi na ekran tak pięknie historię o wielkich marzeniach, wielkiech przygodzie i tym jak tak naprawdę powinniśmy żyć. Wielka Ryba zachwyca, zmienia i przede wszystkim niesamowicie bawi.

5. Charlie and the Chocolate Factory

– trzeba kochać Pana, który wciąż i wciąż tworzy takie piękne światy jak Fabryka Czekolady Williego Wonka. Trzeba uwielbiać film, który ma morał, jest pełen genialnych piosenek i przede wszystkim w którym są Umpa Loompy.

6. Dark Shadows

– Nie można nie kochać kogoś, kto co roku nasyca popkulturę nową wspaniałością. To co popkultura lubi najbardziej, to branie starego, dobrze znanego motywu i tchnięcie w niego zupełnie nowego sposobu odbioru. W Dark Shadows motywy wampiryczne przerobiono jak chyba nigdy przedtem.

7. Edward Scissorhands

– nie można nie kochać kogoś, kto wciąż i wciąż, od lat wielu udowadnia nam, że nie wolno ufać pierwszym wrażeniom. Że, choć nie rozumiemy pewnych rzeczy, i budzą one w nas strach, tak naprawdę mogą one być piękne i wielkie. Żaden inny reżyser z taką pewnością siebie nie przekonywał, że to co budzi nas strach, to niewiedza, nie zaś samo zjawisko.

8. Sleepy Hollow

– Nie można nie kochać kogoś, kto straszy z równą finezją co bawi.

9. Nightmare before Christmas

– Nie można nie kochać Pana, który stworzył postacie Miasteczka Halloween. Mało który motyw został tak bardzo zaadaptowany przez popkulturę (prócz może samego Che Guevary).

i moja ukochana piosenka w całości:

10. Batman

– nie można nie kochać kogoś, kto ekranizuje Batmana. (hejterzy Bena Aflecka – to zdanie odnosi się także do tych, którzy obsadzają w głównej roli kogoś nie do końca idealnego)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s