Jak ekranizować Kapuścińskiego, to tylko dobrze.

another day of life

Czy będzie dobrze? Tego oczywiście póki co nie da się stwierdzić, na pewno będę na ten film czekała z niecierpliwością. Wyzwanie jest nie lada, bo książki tego typu nie należą do prostych w ekranizacji. Jest problem, jest i szaleństwo a w nim metoda. 

Zobaczcie jaki sprytny pomysł na ekranizację „Jeszcze dnia życia” :

Muszę przyznać z pełną odpowiedzialnością- I’m hooked! Pomysł podoba mi się bardzo. Film hybrydowy, z jednej strony przemyślana i dobrze zrobiona animacja, z drugiej faktyczne postacie i dokumentalny charakter montażu. Można powiedzieć- Ale jak to, animacja? Przecież to spłaszczy całą fabułę. Twórcy bronią się tak:

Ta historia świetnie pasuje do poetyki komputerowej animacji. W świecie filmu animacja komputerowa nie jest już tylko dodatkiem, efektem specjalnym. To odmienny sposób narracji, dający ogromne możliwości kreacyjne. I dlatego jest to język doskonale oddający ducha twórczości Kapuścińskiego. (…)

Dla nas animacja jest tym, czym poezja w literaturze. Stąd nie wyobrażam sobie filmu o Kapuścińskim i jego twórczości bez możliwości użycia animacji. Da się nią bowiem pokazać to, czego nie nagra kamera. 

Premiera filmu najprawdopodobniej nastąpi w roku 2015. Trochę czekania przed nami, jednak mam nadzieję, że to oznacza, że całość będzie dopieszczona i dopracowana do ostatniej kreski. Film tworzy tak naprawdę dwóch panów-  hiszpański reżyser Raul de la Fuente i  Damian Nenow – polski twórca animacji, który stworzył m.in. „Miasto Ruin”

„Jeszcze dzień życia” będzie pełnokrwistym kinem akcji, gdzie wykorzystamy cały arsenał technologicznych możliwości, jakie daje animacja. Będzie to autorska interpretacja przemiany w artystę, zawodowego reportera, który dla wykonania zadania nie wahał się ryzykować życie.

To czekamy. Dla ciekawych szczegółów:

Kapuściński: animacja – Wywiad Polityki z twórcami filmu
Jeszcze jeden dzień życia- animacja o Ryszardzie Kapuścińskim– culture.pl zamieszcza projekty rysunków animacji
Another day of life – oficjalna strona projektu

Wszystkie zamieszczone cytaty pochodzą z wywiadu Polityki

Reklamy

2 myśli w temacie “Jak ekranizować Kapuścińskiego, to tylko dobrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s