Kopiemy tyłeczki i nie bierzemy nazwisk oglądając Riddicka [2013]

riddick

Ja nie wiem, czemu jeszcze nie napisałam nic o tym filmie! Byłam w kinie już dobre trzy tygodnie temu, ale dopiero teraz znalazłam czas, żeby opowiedzieć Wam jak było. Zostańcie ze mną by dowiedzieć się czy warto i na ile warto.

Film ten wybraliśmy z M. jako „przyjemny odstresowywacz” dla naszych przyjaciół, którzy tydzień po premierze mieli wziąć ślub. Przygotowania były takie wyczerpujące, że postanowiliśmy jakoś urozmaicić im czas. I wiecie co? Wybraliśmy bardzo odpowiedni film.

O czym jest Riddick?

Vin Diesel (czyli Riddick himself) prawdziwie kocha tę postać. Trudno mu się dziwić- to właśnie dzięki Pitch Black [2000], pierwszemu filmowi, w którym zagrał Richarda B. Riddicka udało mu się zyskać światową sławę i metaforycznie otworzyć drzwi do wielkiego świata filmu. Po części więc z tego poczucia sentymentu, a po części podejrzewam ze zwykłej chęci zagrania tej wspaniałej postaci, Vin Diesel wyłożył całe mnóstwo hajsu, aby powstała trzecia część filmu. 

Kim jest Riddick? Dawny więzień (nie do końca wiemy co zrobił), banita, człowiek-demolka, obrońca uciśnionych i dzieci, wesoły żartowniś i dziki twardziel- myślę, że ta mieszanka najlepiej oddaje jego esencję. W każdym kolejnym filmie Riddick wrzucony zostaje w niebezpieczne środowisko, z którego musi wydostać się i ludzi, którzy go bardzo nie wkurzają.

Co się dzieje w tej części? Cóż… najlepiej opisać to w ten sposób: Riddick ma kłopoty. I to odnosi się praktycznie do każdej minuty filmu. Możecie je wypowiedzieć oglądając film w dowolnym momencie i będzie to słuszność. 

Nie trzeba wcale znać poprzednich części filmu (nasi znajomi nie znali), by bawić się dobrze. Oto jak można nakreślić fabułę- Zdradzony przez wszystkich Riddick znajduje się sam na obcej i nieprzyjaznej planecie. Sięga przysłowiowego dna, po czym postanawia się ogarnąć i użyć swoich magicznych Riddickowych mocy przetrwania, aby wyjść z tej sytuacji. Wkrótce jednak okazuje się, że to nie będzie takie proste. Oprócz transportu z obcej planety Riddick musi też znaleźć sposób na przeżycie zmroku. 

No i zaczyna się. Film świetnie wpisuje się w gatunek, który reprezentuje. Ma szybkie tempo akcji, zabawne komentarze typu „o jakie wielkie jajca ma Riddick” oraz całkiem przyzwoitą (jak na coś finansowane tylko z kieszedni Vin Diesel’a) grafikę. Raz po raz Riddick znajduje się w różnych kłopotach a widzowie mogą swobodnie pogryzać popkorn w miarę jak próbuje się z nich wykaraskać.  Gra aktorska… hmm trudno mówić o czymś takim. Riddick to po prostu Vin Diesel. Gdyby Vin mógł być kimkolwiek, byłby właśnie nim. Także tutaj nikt nic grać nie musi. 

Co mi się podobało?

Oprócz zabawnego tonu, jaki ma film i kilkunastu momentów stworzonych do wielkiego hihu, tak naprawdę ten film ma pewną głębię (SZOK). Tak. Otóż, dał mi nawet do myślenia. Zmieszany z błotem i krwią Riddick postanawia się nie poddawać- mimo, że wszystkie losy zostały obstawione przeciwko niemu, mimo, że ma już dość i chce nawet trochę sczeznąć w ciemnej dziurze, zbiera się do kupy i postanawia żyć dalej. Z pasywnego, odtwórczego człowieka, który się broni, zaczyna ATAKOWAĆ. Złapał życie za jaja. Dzięki temu, sprawy zaczynają przybierać lepszy obrót, a nadzieja powraca. I takie coś, proszę Was, jest dla mnie inspiracją wielką. 

Podsumowanie

Może i ten film nie zmieni Wam życia (choć jak wspomniałam posiada momenty bardzo refleksyjne). Może i nie jest to coś, co jest warte wydania dużej ilości pieniędzy (na bilet do kina). Jednak jeżeli lubicie kino akcji, jeżeli lubicie wtapiać myśli w fabułę i po prostu obserwować dobrą naparzankę, zobaczcie sobie ten film. Pozostaniecie tymi samymi ludźmi, ale za to z uśmiechem na twarzy. 

Przydatne strony: 

strona imdb filmu

Riddick wiki (O MÓJ BOŻE!) 

wywiad z Vinem Dieselem

wywiad z Dahl – jedyną główną Panią w filmie

super infografka o Riddicku– wszystko co chcecie wiedzieć i o wiele więcej! 

notoryczna ocena: 

4 na 10Dla fanów serii/pomysłu- solidne 6/10! 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s