Tak dobry, że nie będą mogli Cię ignorować! Odcinek 1: Nie uganiaj się za pasją.

passion 2

Witam w pierwszym odcinku cyklu artykułów o tym, jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Pomaga nam Cal Newport, autor książki „Tak dobry, że nie będą mogli Cię ignorować!”. Poniżej znajdziecie soczysty soczek, czyli skrótową infografkę z pierwszej lekcji, którą można wynieść z podręcznika. Opis bardziej kaloryczny- poniżej.

cal3

 

Tak naprawdę to co wymyślił Cal, nie jest ani specjalnie rewolucyjne, ani też jakoś bardzo zawiłe. W prostocie tej wypowiedzi tkwi jednak jakieś bardzo dobre ju-ju i po raz pierwszy od dawna czuję, że wiem co robię zawodowo.

O co w ogóle chodzi?

Cal Newport, nauczyciel akademicki i wielki fascynat badań nad karierą i tym jak odnieść w życiu sukces, bardzo wcześnie zdał sobie sprawę, że tak aby osiągnąć szczęśliwe życie zawodowe, nie można podążać za utartymi frazesami w stylu „znajdź swoją pasję i żyj nią!”. Cal zawsze czuł, że coś w tym podejściu śmierdzi.

Będąc naukowcem, postanowił to po prostu zbadać. Nie czekając zbyt długo zebrał kilkadziesiąt życiowych historii osób, które bardzo lubią swoją pracę i są z niej i swojego życia zadowoleni. Następnie rozłożył je na czynniki pierwsze. To samo zrobił z życiorysami osób, które nie odniosły sukcesu a zamiast tego miotają się w swoim życiu, albo wręcz gorzej- odniosły jakąś porażkę. Bardzo szybko udało mu się ustalić pewną prawidłowość. I o tym poszukiwaniu właśnie jest książka.

Pierwsza zasada: Nie opieraj swojego życia na czymś tak niepewnym jak pasja.  (zbiór argumentów, czemu nie)

To przyznam dość kontrowersyjne podejście do sprawy. Zwykle wszędzie spotyka się zupełnie odwrotne porady („Znajdź swoją pasję!” „Żyj z pasją albo wcale!” „Szukaj pasji!”). No tak, to podejście może i brzmi romantycznie, ale czy jest zasadne? Poniżej argumenty Cala i kilka moich własnych:

1) Po pierwsze, jest tyle wspaniałych rzeczy na świecie. Tyle interesujących dróg, którymi można pójść. Czy na pewno chcesz się ograniczać do wąskiego pola jednej pasji? Czy to nie brzmi dla Ciebie jak głupia decyzja? To trochę tak jak zdecydować pewnego dnia, że będzie się jeść tylko spagetti, bo to nasze ulubione danie. 

pasja boromir

2) A co jeśli masz jakiś obszar życia który Cię prawdziwie pasjonuje, ale zwyczajnie nie masz zdolności w tym obszarze? Nigdy nie osiągniesz prawdziwej klasy umiejętności w tym czy tamtym, bo jest to po prostu fizycznie niemożliwe (tak jest np. ze śpiewaniem, tańcem itd.) Czy nie uważasz, że jeżeli rzucisz wszystko by zostać baletnicą a masz do tego ciało krokieta i zerowe wyczucie rytmu (to sem ja), to nikt tak naprawdę nie da Ci pracy w balecie? Albo, jeżeli otworzysz restaurację po 30 latach pracy jako księgowy, z zaledwie tygodniowym kursem gotowania w ręce, to bardzo być może, że zbankrutujesz po miesiącu?

3) A co jeżeli to, co kochasz przestanie być wspaniałe w miarę jak zaczniesz to robić?passion 2 A co jeśli jest to piękne i fascynujące dopóki robisz to na własnych zasadach, jednak gdy zaczynasz chcieć to sprzedawać i dostosowujesz swoje wyobrażenie do rynku, straci to całkiem swoje piękno? Tak jest ze spagetti. Dopóki jem go raz na tydzień, jest boskie, ale tygodniowa dieta tylko-spagettiowa chyba skutecznie by mnie do tej potrawy zniechęciła. 

4)A jeśli nie znalazłeś jeszcze swojej pasji i szukasz jej od wielu lat? Pomyśl tylko: jeżeli żyjąc lat X nie odnalazłeś jeszcze niczego, co fascynuje Cię tak bardzo, że brakuje Ci tchu, to owszem, może znajdziesz to coś w przyszłym miesiącu. Może trafisz na to za rok. A może nie trafisz nigdy? Czy chcesz czekać całe życie na coś, co może się trafić a może nie? Czy chcesz tracić czas na szukanie czegoś tak ulotnego?

No dobrze, ale co w takim razie? 

Cal argumentuje, że o wiele lepiej jest, jeżeli to nie Ty szukasz pasji, a pasja znajduje Cię sama. No dobrze, oczywiście, że brzmi to dobrze, ale jak tego dokonać? Według wywiadów i analiz Cala, pasja jest naturalnym czynnikiem, który generuje się zawsze, gdy pracujemy przy czymś co daje nam satysfakcję. To czego powinniśmy szukać to więc nie pasja, a satysfakcja z pracy (ponieważ ta ciągnie za sobą na przyczepce właśnie tę drugą).

Na satysfakcję z pracy z kolei składają się zwykle trzy czynniki. Oczywiście ta lista może być różna, w zależności od osoby, którą ją sobie ustala, jednak w większości wypadków, ludzie pragną w pracy:
1) Mieć Autonomię, czyli kontrolę nad tym co robią, jak robią, kiedy robią i  w jakiej kolejności. Ta kontrola daje im poczucie sprawczości i bardzo zachęca Pasję do wkroczenia do pokoju.
2) Mieć Kompetencje, czyli zestaw unikalnych i dobrze rozwiniętych zdolności, które ciągle doskonalą. Kompetencja pozwala na dobrym wykonywaniu pracy, na robieniu tego z dobrym efektem.
3) Mieć dobre więzi z innymi pracownikami, czyli być częścią jakiegoś zespołu, lub po prostu, mieć dobre relacje z osobami, z którymi prowadzi się życie na biznesowej stopie.

Te trzy cechy dają nam satysfakcję z pracy, sprawiają też, że pracujemy z pasją.

No dobrze, ale jak osiągnąć satysfakcję z pracy? Jestem dopiero po studiach!

Ponieważ cały świat (a więc miejsca pracy również) opiera się na zasadach ekonomii, aby wiedzieć jak osiągnąć to, czego chcemy, musimy się nimi posłużyć. Najbardziej powszechna zasada ekonomii może zostać podsumowana bardzo prosto- jeżeli chcesz coś mieć, musisz za to dać coś równie cennego (równowartość). Jeżeli więc chcesz mieć pracę, która daje Ci swobodę, kompetencje i harmonię, musisz mieć odpowiedni kapitał, by te rzadkie czynniki jakoś kupić. Co jest kapitałem? Ano oczywiście nasze umiejętności zawodowe i doświadczenie.

No to jak żyć zawodowo?

 Tak, jak żyjesz codziennie w naszej rzeczywistości ekonomicznej. Gromadź cenny i rzadki kapitał, wymieniaj go na więcej wolności w pracy. Jeżeli Twoim marzeniem jest własny biznes, dokładnie ta sama zasada będzie tutaj skuteczna- najpierw uzbieraj odpowiedni kapitał (zbiór zdolności i umiejętności, które są niezbędne by ruszyć z biznesem, doświadczenie, portfolio, odpowiednią liczbę fanów/klientów) a potem użyj go, by zrealizować swoje marzenie. Jeżeli chcesz być pisarzem- pisz jak najwięcej! Jeżeli jesteś fotografem- ciągle doskonal swoją technikę, codziennie rób zdjęcia! Jeżeli robisz karierę w IT- zacznij zagłębiać różne gałęzie tej dziedzin, stań się ekspertem. Tak naprawdę, jeżeli raz podejmiemy decyzję, by iść tą drogą, całość okaże się nad wyraz sensowna. 

To tyle w odcinku pierwszym, w kolejnym krótka informacja o tym, jak zbierać kapitał i jak mądrze zarządzać sobą zawodowo. Mam nadzieję, że powyższe było interesujące. Dajcie znać w komentach:) 

Niezbędnik:

Blog Cala Newporta -cała masa wspaniałych artykułów 
Cal w Google– 40 minutowa pogadanka o tym co jest w książce. (ang.)
Wywiad z Calem na 99u – gdzie opowiada o tym, co wymyślił

Źródła obrazków:
obrazem tytułowy z pasją- windsmoorfield.co
obrazek ze znakiem- larosadoii.com
obrazek z seanem beanem- www.nextscientist.com
obrazek z you must create it- www.exploredreamdiscoverblog.com

Reklamy

7 myśli w temacie “Tak dobry, że nie będą mogli Cię ignorować! Odcinek 1: Nie uganiaj się za pasją.

 1. Gadulska pisze:

  Bardzo bardzo użyteczny tekst! Dookoła mam wiele przykładów na to, że zmiana pasji na pracę powoduje, że pasja gdzieś ulatuje. Bo okazuje się, że malowanie obrazów na sprzedaż nie sprawia już takiej frajdy, jak malowanie obrazów dla siebie. Wtedy trzeba albo poszukać innej pracy albo innej pasji.

 2. Seliga pisze:

  Zgadzam się w zupełności z tym co napisałaś powyżej, ale od momentu kiedy opublikowałaś ten tekst, próbowałem znaleźć jakieś wyjątki (chociażby na potwierdzenie reguły). No i w zeszłym tygodniu, trochę przypadkowo natknąłem się na tych trzech kolesi:

  Akcja zaczyna się od 1:09
  http://www.lego.com/pl-pl/ninjago/videos/fangpyretruckdesignervideo
  tu około 1:04
  http://www.lego.com/pl-pl/ninjago/videos/treadassaultdesignervideo
  tego lubię:
  http://www.lego.com/pl-pl/ninjago/videos/destinysbountydesigner

  To co było ich pasją i wielką namiętnością z dzieciństwa, stało się ich zawodem…tylko, że chyba nigdy nie przestali być dziećmi.

  • joelyne pisze:

   Wiesz co, ja nie wykluczam takiego lajfstajla w ogóle:) Po prostu uważam, że uganianie się za konceptem pasji gdy się jej nie ma już obranej jest stratą czasu:) Ale super filmiki:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s