taki mamy klimat

Taki klimat, ale czynnik ludzki można poprawić

taki mamy klimat

Kilka dni temu Polska żyła słowami wicepremier Bieńkowskiej, w których tłumaczyła cierpliwie braciom rodakom, że pociągi mogą się spóźniać, bo taki jest klimat. I burzy się gawiedź i opozycja, bo nikt ich nie popieścił po mordkach i nie poprzepraszał z ministarialnego stołka. A ja mówię- Bieńkowska jest wporzo, nie cukierkuje się i mówi jak jest. Za to kolejarze mogą nad sobą popracować. 

Jeżdżę pociągami od studiów. Razem z przyjaciółką. Przeżyłyśmy już wszystko- od ciasnoty porównywalnej do wagonów oświęcimskich, przez jazdę w kiblu, bo tylko tam było miejsce, po nawet pożar w pociągu i konieczność pieszego dotarcia do kolejnej stacji, ot tak po torach. I wiecie co? Nigdy nie miałam jakichś większych pretensji. Rozumiem, że mamy takie tory a nie inne, rozumiem, że nasze pociągi nie są najwyższej klasy, spółki nie mają (lub trwonią) pieniądze. Przez sześć z hakiem lat podróży naprawdę przywykłam do tego (co może i jest smutne, ale to zupełnie inna dyskusja). Nie mniej jednak, mimo tej matkoteresiańskiej dawki zrozumienia i tęczy, jest coś co mnie wyprowadza z równowagi w tej kolei. Strasznie tak i chorobotwórczo. Brak informacji.

Ot, wczoraj też tak się stało. Jechałam sobie do rodziców pociągiem i bez celu i przyczyny staliśmy 30 minut w Kędzieżynie Koźlu. To znaczy cel i przyczyna były (dwie pasażerki z innego pociągu, który miał opóźnienie), tylko nikt absolutnie nikt nie ruszył dupy, aby o tym pasażerów poinformować. I siedzę tak i siedzę, nie wiedząc czy stoimy dlatego, że konduktor się musiał odlać (postój krótszy), a może dlatego, że ważna część pociągu odmówiła posłuszeństwa (potencjalny koniec podróży, konieczność organizacji dalszego transportu)? 

communication(źródło- stoneandsage.com)

Nie mają kanału komunikacji! – powie ktoś, bo faktycznie, nasze pociągi typu regio mało kiedy mają centralny głośnik wbudowany i jak tu biedny kolejarz ma powiedzieć co się stało. Ale jak to jest, że chce się temu kolejarzowi i cztery razy na trasie przejazdu przechodzić cały skład w poszukiwaniu delikwenta bez biletu (co się prawie nie zdarza), a nie chce się raz ruszyć z misją pokoju, aby powiedzieć w każdym wagonie (sztuk 6 czy ile ich tam jest) „Słuchajcie, przepraszamy, ale czekamy na panie z innego pociągu, mają być do 30 minut”. Inna sprawa- gdy pociąg stoi na stacji, można poprosić obsługę dworca, by nadała komunikat przez głośnik.

I już by człowiek był spokojniejszy, wiedział, że może zadzwonić do rodziny, by jeszcze nie wyjeżdżała, nie czuje gniewu, bo wie, że jest jakiś powód (a nie widzimisię). I ma jakieś ramy czasowe (nawet jeżeli nie trafne, bo postój potrwa dłużej) i ma to głupie przepraszam (może i kolejarz nie winny, ale reprezentuje firmę- tak?) i jakoś cała sprawa po ludzku została załatwiona. 

A wiecie, wtedy, kiedy nam się palił pociąg, też nikt nic nie powiedział. Moja przyjaciółka wyczuła dym i faktycznie, coś było nie tak. Potem już tylko się widziało biegających z gaśnicami kolejarzy. Zapytani „co się dzieje”, odrzekli zupełnie bez emocji- „no pociąg sie pali nie widzicie?”. Pamiętam, że jakiś dzielny pasażer poszedł do konduktora i wypytał o wszystko (będzie komunikacja zastępcza? -jak będzie to będzie ; czy mamy siedzieć czy iść na stację? -to już decyzja każdego pasażera; a może ruszymy jeszcze? -marne szanse, ale może), po czym zrobił rundkę po przedziałach z informacją. Konduktor nie gasił nic, tylko został w swoim pierwszym przedziale. Strefa bezpieczeństwa, być może. 

Faktycznie, mamy taki klimat, że w pewnym okresie roku, komunikacja jest utrudniona. Dlaczego jednak ta werbalna  utrudniona jest zawsze, niezależnie od pory roku?

Reklamy

2 myśli w temacie “Taki klimat, ale czynnik ludzki można poprawić

  1. Seliga pisze:

    Może czasami ciężko się przyznać, że coś się zawaliło i lepiej schować głowę w piasek (czyt: nie komunikować się)? A może po prostu nie ma sensu marnować na informowanie pasażerów czasu i energii? No bo jaki masz wybór? Obrazisz się i nie będziesz jeździła?
    Bardzo fajny tekst.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s