Jak osiągnąć sukces, miłość i kasiurę

made by Jane M Sawyer
photo by Jane M Sawyer

Mam ostatnio bardzo Wyzywający Czas. Nie polega to jednak na tym, że spędzam dni na kuszeniu ludzi różnej maści strojem roznegliżowanym. Chodzi o to, że wyzwań pełno spada mi na głowę, choć nie do końca wiem, jak im sprostać. Znacie to? Może ktoś z Was boryka się z zadaniem trudnym, albo pracą nową, albo związkiem jakimś takim kłopotliwym. W każdej z tych dziedzin jedni ludzie odnoszą sukcesy, inni przegrywają z kretesem. Jak zwiększyć swoje szanse na znalezienie się w tej pierwszej grupie? TA- DAAAM! Dziś zdradzę Wam wszystko! 

Okazuje się, że wszystko zależy od nastawienia. Proste prawda? Już mówię o co chodzi. Każdy z nas wyrabia sobie w życiu jakieś przekonanie odnośnie tego, jak postrzegamy trudne rzeczy. Na pewno sami to zauważyliście- Pan Zdzisiek z zapałem kończy każde sudoku, nawet te najtrudniejsze, i nawet jeżeli zajmie mu to 10 lat, a jego sąsiad Pan Mirek, gdy tylko coś mu nie wychodzi rzuca to w kąt i oznajmia, że jest „bez sensu”. Na pewno znacie i takie i takie osoby. No i wychodzi na to, że to czy jesteśmy Zdziśkiem czy Mirkiem może uwarunkować znacząco jakość naszego życia i przybliżyć nas do sukcesu. 

photo by Jane M Sawyer

photo by Jane M Sawyer

Według psycholog Carol Dweck możemy wyróżnić dwa podejścia do problemów. Nastawienie na trwałość i na rozwój. Czym się różnią?

Niektórym z nas od najmłodszych lat wpajano nastawienie na trwałość. (…) Spotkałam już tak wielu ludzi, dla których najważniejszym celem w życiu jest udowadnianie własnej wartości – w szkole, w pracy i w związkach międzyludzkich. W każdej sytuacji muszą oni potwierdzać swoją sprawność umysłową albo pozytywne cechy charakteru. Każda sytuacja podlega ocenie: „Czy to się zakończy sukcesem, czy porażką? Czy zabłysnę, czy wyjdę na idiotę? Zostanę zaakceptowany czy odrzucony? Będę się czuł jak mistrz czy też nieudacznik?”. Istnieje też inne nastawienie, zgodnie z którym twoje cechy nie są po prostu kartami, które otrzymałeś od losu, i którymi musisz rozgrywać swoje życie, na każdym kroku starając się przekonać siebie i innych, że trzymasz w ręku poker królewski, chociaż w głębi ducha podejrzewasz, że to po prostu para dziesiątek. W tym nastawieniu twoje „karty” to po prostu punkt wyjścia do dalszego rozwoju. To nastawienie na rozwój opiera się na przekonaniu, że podstawowe cechy można rozwijać przez pracę. Chociaż ludzie różnią się na wiele sposobów – pod względem talentu i zdolności, zainteresowań czy temperamentu – każdy z nas może się zmieniać i doskonalić, jeśli tylko odpowiednio się przyłoży.

– Carol Dweck

I teraz, jeżeli w każdej trudnej, problemowej sytuacji wybierzemy podejście nastawione na rozwój, nigdy nie odniesiemy porażki tak naprawdę. Nastawienie na rozwój wymaga bowiem dwóch rzeczy- po pierwsze dania z siebie wszystkiego, a po drugie świadomości tego, co wyniesiemy z danego doświadczenia.  

Jeżeli próbujesz czegoś, dlatego, że chcesz się czegoś nauczyć, nigdy nie zrobisz tego „po łebkach”. Nigdy nie zadowolisz się jedną przegraną. Mimo potknięć i problemów nie zrazisz się do pracy, bo chcesz się czegoś nauczyć, a nie coś komuś udowodnić. Kiedy zrozumiesz, że kolejne wyzwania stawiane przez życie nie są okazją do zdobywania oklasków, ale właśnie do rozwoju, odpadnie Ci cały śmierdzący stres związany z OCZEKIWANIAMI. Wiecie o co mi chodzi? 

przetłumaczono za grafem Carol Dweck

przetłumaczono za grafem Carol Dweck

Takie nastawienie możesz wykorzystać do wszystkiego. Masz olimpiadę z angielskiego? Zacznij się uczyć nie dla wygranej, ale dla samego poszerzenia wiedzy i stania się ekspertem. Twój związek nie jest idealny? Zakasaj rękawy, książę z bajki to zawsze work in progress. Twoja firma ma kryzys? Zastanów się z pracownikami jak ją uratować. 

Życie jest za krótkie, by tracić go na stres i blokady. 

To trudne. Ale fajnie! 

Podoba Ci się to przemyślenie? Zaczerpnęłam je z książki Carol Dweck „Nowa Psychologia Sukcesu”

książkę można kupić na przykład tu. <klik>

nastawienie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s