Sekrety kreatywności wg Johna Cleese’a

Alejandro Escamilla

zdjecie Alejandro Escamilla

Dzisiaj mam dla Was naprawdę wspaniałą rzecz- wykład Johna Cleese’a (ten Pan z Monty Pythona) o tym, jak być kreatywnym. Jeżeli coś tworzycie, albo pragniecie to robić, ale macie trudność z osiąganiem kreatywności wtedy kiedy jej najbardziej potrzebujecie, ten wykład zmieni Wasze życie. Smaczki z filmiku- poniżej. 

A oto film:

 

sekrety kreatywnosci

O wiele łatwiej jest robić rzeczy trywialne, które są pilne, niż rzeczy ważne, które pilnymi nie są (jak np. myślenie). Także o wiele łatwiej jest robić malutkie rzeczy, które wiemy jak przeprowadzić, niż powziąć duży projekt, którego nie jesteśmy pewni.

Aby zaistnieć, kreatywność potrzebuje odpowiednich warunków. Nie można jej wykrzesać tak łatwo w codziennym życiu, gdy brodzimy po kolana w stresie i problemach. Można jednak stworzyć jej odpowiednie środowisko. Trochę tak jak ogrodnik buduje szklarnie dla swoich zacnych skarbów- roślinek. 

Trzeba więc stworzyć swoją własną, wspaniałą Oazę. Oaza to miejsce, w którym siadamy do pracy. Ważne jest, by to miejsce było odrębne, by kojarzyło nam się z kreatywnością i tworzeniem. Musimy zadbać też o zrobienie sobie miejsca w głowie- na czas naszej kreatywnej sesji, dajemy sobie prawo do nie myślenia o problemach. To jest Mój kreatywny czas, problemy zaczekają. 

Linh Nguyen

Gdy mamy już odpowiednie miejsce, potrzeba nam czasu. Ponieważ samo uprzątnięcie naszych myśli zajmie trochę, warto określić z góry większy odcinek czasu, który będzie naszym świętym odcinkiem, spędzonym na kreatywnym działaniu. Półtorej godziny to dobra wielkość- dość duża, by wyłączyć niepotrzebne myśli i coś zrobić, na tyle niewielka, by nie zniechęcić się do racy. 

Czas znajduje się na liście Cleese’a podwójnie. W drugim ujęciu, oznacza wytrwanie przy problemie. Pomimo poczucia dyskomfortu i niepewności, który dają nierozwiązane problemy, warto nie spieszyć się z decyzjami i dać kreatywności zakwitnąć. Każdy dobry pomysł, wymaga dokładnego przemyślenia. 

Kolejny punkt na liście to odwaga. Aby wymyślić coś naprawdę wyjątkowego, nie możemy się bać konsekwencji. Nie możemy się hamować. Myśleć o tym kto i dlaczego będzie naszym rozwiązaniem oburzony. Albo co się stanie, gdy popełnimy błąd. U podstaw kreatywności leży zawsze przyzwolenie. Cokolwiek się stanie, będzie ok. Jestem w mojej kreatywnej strefie, a tutaj może stać się wszystko. 

Ostatni punkt, to humor. Nie podważa on w żadnym razie poważnego traktowania problemów. Warto jednak pamiętać, że humor otwiera kreatywność szybciej niż cokolwiek innego. Dzięki wyluzowaniu i atmosferze otwartości, możemy więcej. 

Create Your Own (1)Osobiście uzupełniłabym listę Cleese’a o dwa punkty, który u mnie są niezbędne. 

INSPIRACJA– nie wyobrażam sobie tworzenia czegoś nowego, bez ciągłego napełniania głowy i myśli inspiracjami. Jeżeli chcesz zasiąść do jakiegoś projektu, ale nie wiesz jak zacząć, spróbuj znaleźć coś powiązanego z tym co chcesz robić. Napełnij się dobrą energią i stwórz własną wizję tego, co chcesz zrobić. 

CIEKAWOŚĆ– dla mnie bycie kreatywnym zaczyna się od zadawania pytań. Nie godzenia się na łatwe odpowiedzi. Kiedy dręczy Cię jakiś problem, chcesz zrobić coś nowego, zacznij od postaw. Zacznij zadawać sobie pytania. To najlepszy początek.

Dla wprowadzenia się w kreatywny nastrój, chwila z punktem piątym:

Reklamy

5 myśli w temacie “Sekrety kreatywności wg Johna Cleese’a

  1. daria pisze:

    nie mogę się oderwać od Twoich tekstów! każdy pochłaniam w całości! dzień staje się lepszy:) o nowym layoucie strony nawet nie wspomnę… wielkie wow!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s