A może koło trzeba wymyślić od nowa? O niesłychanej mocy patrzenia na rzeczy świeżym wzrokiem.

Oliver Pacas

Czy fascynujesz się codziennością? Czy zauważasz czego jeszcze nie ma na świecie i wiesz jak to światu dać? Czy życie nieustannie Cię zadziwia i skłania do działania? Najlepsi przedsiębiorcy i twórcy mają właśnie tę cechę. O czym mowa?

Ano, drodzy Państwo, o Vuja De. Bliźniaczą, ale jednocześnie kompletnie odmienną siostrę Deja Vu. Deja Vu to nic innego jak męczące poczucie, że było się już w danych okolicznościach, że coś już się zdażyło. Vuja De to odwrotność- uczucie, że to czego doświadczamy nie zdarzyło się jeszcze nigdy.

vuja de

Termin ten wymyślił komik George Carlin, ale tak naprawdę jest całą filozofią życia. Kiedy patrzymy na naszą rzeczywistość z poczuciem, że każdy dzień jest taki sam i wszystko w jakiejś formie już było, odzieramy się z ogromnego potencjału, który daje patrzenie na życie i świat świeżym wzrokiem. Pomyśl tylko- jeżeli znikną wszelkie wątpliwości i przekonanie, że nic nie da się zrobić, pozostanie tylko możliwość spróbowania swoich sił. Calin użył tej nowej świadomości do tworzenia zupełnie nowej formy humoru- zaczął zadawać niekończące się pytania DLACZEGO robimy nasze codzienne czynności w sposób w jaki je robimy.

Takie podejście to idealne warunki do rozwoju innowacyjności i kreatywności. Świat jest pełen problemów, które jeszcze nie zostały rozwiązane, oraz zagadnień, które można jeszcze poprawić, ale ponieważ stykamy się z nimi codziennie, trudno nabrać dystansu i faktycznie zauważyć w nich pole do działania. I kiedy tak myślę o tym głębiej, przypomina mi się to słynne zdanie Alberta Einsteina:

„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi”.

Więc przestań się nudzić w swoim życiu. Spróbuj porzucić dobrze znane Ci rutyny. Zacznij patrzeć na świat na nowo, dostrzeż w końcu to, co Cię otacza i kreuj z tego coś nowego. Rozwiązuj stare problemy nowym podejściem. Próbuj tego, co nieznane. I zawsze-zawsze czuj Vuja De. 

Niezbędnik odkrywcy:

Występ Georga Carlina
Artykuł z HBR o tym właśnie zjawisku

Reklamy

2 myśli w temacie “A może koło trzeba wymyślić od nowa? O niesłychanej mocy patrzenia na rzeczy świeżym wzrokiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s