David Brooks o dwóch cnotach i tym, jak je najlepiej pielęgnować

tumblr_n3ttt5vKzl1st5lhmo1_1280

Dzisiejsze znalezisko będzie do pooglądania. Krótki, pięciominutowy filmik TED-a, w którym David Brooks opowiada o tym, co trzeba pielęgnować, aby prowadzić pełne życie. 

Najpierw zobaczcie filmik:

David Brooks pięknie opowiada o tym, że jesteśmy rozbici pomiędzy dwiema cnotami. Pierwsza, to chęć zbudowania naszego CV. Druga – pragnienie posiadania prawdziwego charakteru, o którym będzie głośno na naszej mowie pogrzebowej. I tak my maleńcy ludzie, żyjemy w ciągłym konflikcie pomiędzy tym co daje sukces, a tym, co daje wartość. Zbytne skupienie na jednej z cnót powoduje niedobór drugiej, a co za tym idzie nieszczęśliwość. Jeżeli nie myślisz o CV, będziesz głodny. Jeżeli nie myślisz o duchu, będziesz pusty. Aby żyć w sposób pełny, pielęgnuj obie cnoty. 

Obecnie społeczeństwo kultywuje cnotę pierwszą, podając nam całe mnóstwo recept na jej poprawianie. Skończ studia, zapisz się na specjalistyczne kursy, naucz się negocjacji handlowych i języka obcego. Bądź specjalistą. Bądź silny. Czerp z tej siły i zawojuj świat.

Niewiele natomiast wspomina się o pielęgnowaniu cnoty drugiej. Uszlachetniania charakteru. Ciężko znaleźć informację o tym, jak się za to zabrać. 

Z pomocą przychodzi David, pokazując rozwiązanie takie:

Patrząc na historię, ludzie wracali myślami do przeszłości, czasami do cennego czasu w ich życiu, np. do czasu dzieciństwa. I często umysł błądząc po tych wspomnieniach napotyka moment wstydu. Jakiś grzech popełniony, jakiś akt samolubstwa, niedbałości, płytkości, grzech gniewu, użalania się nad sobą, zadowalania innych, braku odwagi. Atom pierwszy buduje się na swoich silnych stronach. Atom drugi, na walce ze słabościami. Znajdujesz grzech, który ciągle powtarzasz w swoim życiu. Twój grzech koronny, z którego wywodzą się wszystkie inne. I walczysz z tym grzechem zażarcie, siłujesz się z nim stale.  I z tej walki, z tego cierpienia, tworzy się siła charakteru.

cnota

Nad jakim grzechem będziesz dziś pracować? 

Niezbędnik Odkrywcy

link do TED-a, na którym to znalazłam (via TED)
o Davidzie Brooksie
o Josephie Soloveitchiku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s