Jak być dobrym fotografem- Eseje Scott’a Bourne’a

camera

foto: Kristian Karlsson

Dzisiejsze znalezisko będzie piękną myślą na temat fotografii. Jeżeli robicie zdjęcia (nawet amatorsko), przeczytajcie o tym, jak robić to troszkę lepiej.

 scott bourneCzytam właśnie bardzo fajnego i lekko strawnego ebooka „Eseje o inspiracji, kreatywności i wizji w fotografii”. Książka podzielona jest na krótkie, szybkie do przeczytania eseje, które pomagają w sztuce pięknego i dosadnego uchwycenia życia. 

To bardzo zacny podręcznik inspiracji dla osób zainteresowanych fotografią. Autorem książki jest Scott Bourne- doświadczony fotograf z wieloletnim stażem, który podpowiada jak stać się troszeczkę lepszym w tym fachu

Postaram się Wam przedstawić tutaj co piękniejsze myśli z kolejnych esejów, ale oczywiście przede wszystkim zalecam do lektury całości (link w niezbędniku). 

Esej pierwszy: Opowiadanie Historii

Coraz więcej fotografów ma problemy z wizją(…) Widzę zdjęcia, w których nie jestem pewien, o co chodziło autorowi. Lubię w takich sytuacjach poudawać lekarza i podać prostą receptę: Zamiast fotografem, bądź gawędziarzem.

– Scott Bourne

Scott Bourne wnosi bardzo słuszny postulat. Fotografie, które naprawdę zostają z człowiekiem, które znaczą coś więcej, niż tylko rejestracja pięknego widoczku, zawsze połączone są z jakąś historią. Zadaniem fotografa jest opowiedzenie tej historii w najlepszy i najbardziej odpowiedni sposób. Musi więc mieć on wizję, która nada ramy kreatywnemu przedsięwzięciu jakim jest robienie zdjęcia. 

Dlaczego warto opowiadać zdjęciami historie? Cóż, po pierwsze, ludzie patrząc na takie zdjęcia, docenią je bardziej, niż zwyczajne zdjęcia uchwycające chwilę. Snucie aparatem historii zmusza Cię do zatrzymania się i przemyślenia tego co robisz. 

– Scott Bourne

Dzięki patrzeniu na zdjęcia w taki sposób, akt ich robienia przestaje być tylko hobby. Zaczyna być kreatywną przygodą i prawdziwym sposobem wyrażania siebie. I faktycznie. Jako odbiorca, najbardziej doceniam zdjęcia, które kryją coś więcej niż tylko piękno. Te właśnie, które zawierają pierwiastek człowieczy, czyli opowieść. 

Dla osób, które nie wiedzą, jak opowiadać zdjęciem historie, Scott podpowiada trój-etapową metodę TUP. Zobaczcie: 

foto

Nim zrobisz kolejne zdjęcie, zatrzymaj się. Nakreśl temat, który chcesz uchwycić, odpowiedz sobie, dlaczego to jest ważne. Poświęć uwagę na odpowiednią ekspozycję tego tematu. I na koniec uprość co tylko jest możliwe. Jak powiedział John Shaw:

 Różnica pomiędzy profesjonalnym fotografem i amatorem jest taka, że profesjonalista wie, czego nie pokazywać na zdjęciu. 

Niezbędnik odkrywcy:

Przeczytaj „Eseje o inspiracji, kreatywności i wizji w fotografii” Scott’a Bourne
Strona domowa Scotta
(via lighstalking)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s