Elizabeth Gilbert radzi, jak przetrwać pomimo wielkiej porażki i wielkiego sukcesu.

Elizabeth

Każdy twórca spotyka na swojej ścieżce dwa bardzo kluczowe doświadczenia, które brutalnie wyrywają go z procesu tworzenia. Dla wielu kontakt z nimi na zawsze niszczy dalszą karierę. Te doświadczenia to oczywiście sukces i porażka… 

…uznanie i odrzucenie, w skali makro- wielki przełom i absolutne fiasko, w mikro- świetny post na blogu i zapisek typu „kochany pamiętniczku”. Elizabeth Gilbert– autorka Jedz, módl się i kochaj (artykuły na temat tej książki znajdziecie tutaj<klik!> i tutaj<klik!>) radzi na bazie własnych doświadczeń jak przetrwać i pozostać na twórczym szlaku. Bardzo ważne słowa: 

Gilbert uważa, że zarówno sukces jak i porażka wyprowadzają nas z równowagi. Bardzo trudno po tych doświadczeniach dalej kontynuować działanie. W przypadku porażki blokuje nas myśl, że może nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, może nasza praca i wysiłek nie mają sensu. Po odniesieniu sukcesu, zaczynamy się obawiać, że to co najlepsze jest już za nami a my pozostaniemy autorami tego jednego czegoś, co okazało się dobre, a wszystko inne będzie rozczarowywać. 

Gilbert sama doznała obu uczuć- porażki, kiedy na początku jej kariery nikt nie chciał publikować jej prac, i sukcesu- oczywiście po Jedz, módl się, kochaj. Aby przetrwać jako twórca, w obu przypadkach powtarzała sobie to samo zdanie: „Nie poddam się, Wracam do domu”. I właśnie ta prosta czynność powrotu do domu jest jedynym sposobem, by otrząsnąć się zarówno po porażce jak i sukcesie. Gilbert nie chodzi jednak o fizyczne miejsce, w którym się wychowała czy mieszka, a bardziej o metafizyczną przestrzeń, w której znajduje się Miłość. Każdy z nas ma taki obszar. Twórcy znają go szczególnie dobrze. Gilbert opowiada o tym w ten sposób:

A jeżeli zastawiasz się, co jest Twoim domem, mam dla Ciebie małą podpowiedź- Twój dom znajduje się tam, gdzie jest to coś, co kochasz bardziej niż siebie. To może być kreatywność, to może być Twoja rodzina, ale także inwencja, przygoda, wiara, służba,(…) Twój dom to to coś, czemu możesz poświecić swoją energię z tak skoncentrowanym oddaniem, że ostateczny wynik Twoich starań staje się nieistotny. 

Jeżeli kochasz pisanie (robienie zdjęć, rodzinę, gotowanie, malowanie) bardziej niż siebie samego, to kochasz tę czynność bardziej, niż zniechęca Cię porażka.

Co potem? Co gdy już wiemy, co jest naszym domem? Najpiękniejsza wg mnie myśl wykładu: 

mysl gilbertŻebyście zawsze umieli wrócić do domu! 

Niezbędni odkrywcy:

Strona Elizabeth Gilbert
ja napisałam tę notkę via TED – pod tym linkiem cały transkrypt wykładu
Eat Pray Love na Amazonie
Jedz, Módl się Kochaj na Matrasie
Botanika Duszy -nowa książka Gilbert na Matrasie

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s