Za dużo pomysłów, za mało czasu

paczki roz

Czujecie może czasem, że macie zbyt wiele pomysłów? Każdego dnia pcha Wam się do głowy całe mnóstwo nowych fajności, chcielibyście zrealizować wszystkie naraz, ale gdzieś pomiędzy tym wszystkim, przez to, że wybór jest taki ogromny, kończy się tak, że stoicie w miejscu? Dzisiejsze znalezisko to porada- co zrobić w takiej sytuacji?

Rwijcie pąki swoich róż, póki jeszcze możecie
Bo czas uleci, choć stary swym wiekiem.
Kwiat co dziś uśmiechem się ukłoni
Umrze jutro w waszej dłoni.
– Robert Herrick

 Strasznie ciężka sytuacja. Chcesz mieć własny biznes, poczytnego bloga, studio fotografii, napisać książkę, wydać solowy krążek i zgłosić się do wolontariatu. Ponieważ jednak pracujesz osiem godzin a kolejne tyle śpisz czujesz, że nie da się zrealizować tego wszystkiego naraz. Zawsze coś kosztem drugiego, a Ty zasuwasz niczym mały samochodzik i ciągle czujesz, że nie robisz tyle ile powinieneś. 

I teraz słowa otuchy: Nie tylko Ty tak masz. Powiem więcej- każda osoba, która lubi dawać z siebie wiele i robi rzeczy ma podobnie. Na czym się kończy? Łapiemy kilkanaście srok za ogon i zostajemy z niczym, sfrustrowani, zagonieni i wiecznie niezadowoleni z życia. 

Rozwiązanie tak naprawdę jest proste. James Clear mówi tak: Jeżeli w Twoim ogrodzie jest za dużo pączków, te naprawdę godne uwagi kwiaty nie rozkwitną. Zbyt duży tłok na krzaczku zajmie im miejsce. Każdy dobry ogrodnik wie, że aby cieszyć się pięknym krzakiem róż, trzeba umieć zrezygnować z pączków, które nie rokują zbyt dobrze. 

paczki roz23

Ćwiczenie praktyczne:

Jeżeli 8 godzin śpisz i 8 godzin pracujesz pozostało Ci 8 godzin na realizację własnych projektów.

Odlicz od tego dojazd z/do pracy.

A teraz odlicz gotowanie i jedzonko.

A teraz odlicz czas z bliskimi.

To co zostało, to Twój czas operacyjny.

Jakie projekty siedzą Ci w głowie? Wypisz je wszystkie. A potem przyjrzyj się im. Które mogą Ci coś fajnego przynieść? Przy których będziesz szczęśliwy? Które są naprawdę ważne i mogą być czymś więcej? Wybierz jeden, max. 2 główne projekty, którymi zajmiesz się w tym roku. A potem- systematycznie i solidnie je wykonuj. Daj sobie rok czasu i zobacz, czy dobrze wybrałeś. 

Co z innymi pomysłami? 
1) ZAPISUJ! – nie daj żadnej myśli uciec. Noś ze sobą notes, zapisuj skrzętnie wszystkie idee które przyjdą na myśl. Wylej wszystko na papier i zostaw na lepszy czas. 

2) FOLDERUJ! – załóż folder inspiracji na komputerze, folder zakładek w przeglądarce. Stwórz swoją kreatywną przestrzeń, w której umieścisz projekty w trakcie realizacji. 

Niezbędnik Odkrywcy

Artykuł powstał na bazie tekstu James’a Clear’a, który znajdziecie tutaj.
Kim jest James Clear?
Wiersz z nagłówka w całości

Reklamy

5 myśli w temacie “Za dużo pomysłów, za mało czasu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s