O czasie wolnym i o tym, jak go nie zmarnować.

DW

Jak tata nie idzie do pracy, to ma dzień wolny. A jak idzie do pracy, to wtedy ma dzień szybki. 

– Mój Wspaniały Chrześniak Adaś

Czy po upragnionym weekendzie czujesz się zregenerowany i wypoczęty? Na pewno słyszeliście, że coraz więcej badaczy alarmuje o tym, że ludzie nie potrafią efektywnie korzystać z czasu wolnego. Sama widzę, że niektóre dni wolne mijają mi zupełnie niepostrzeżenie, a w poniedziałkowy poranek nie mogę uwierzyć, że już po wszystkim. 

Czas wolny, czas szybki

I wtedy uderzyła mnie myśl mojego Chrześniaka. Dni wypełnione pracą mają zabójcze tempo- nie zdążę przyzwyczaić się do myśli o poniedziałku, gdy przychodzi już środa i gdzieś w oddali na horyzoncie kroi się kolejny weekend. Jednak kiedy on przychodzi, czas wcale zwalnia. Mijają niepostrzeżenie, a cały organizm jest wyczerpany. A wszystko dlatego, że jak zauważył Adaś: czas wolny powinien być… wolny! 

W idealnych okolicznościach, każda minuta naszego życia byłaby wykorzystania do cna, a my czulibyśmy jeden wielki haj Carpe Diem. Sami wiecie, że tak się nie da. Nasze myśli notorycznie znajdują się gdzie indziej i kolejne dni mijają jak mrugnięcie powieki. 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby umieć dobrze spędzać czas wolny. Nie tylko weekendy, ale i czas po pracy. Te wszystkie chwile, które należą tylko do Was. Nie chodzi tutaj o stawianie pracy jako czegoś złego- wręcz przeciwnie, zawsze byłam zdania, że powinno się do niej chodzić z uśmiechem, albo wcale. Zajmuje przecież dużą część życia- zwykle osiem godzin dziennie. Choćby nie wiem jak była wspaniała, jeżeli wykonujecie ją solidnie, po niej przychodzi zmęczenie. I straszne jest, jeżeli dajemy się mu pokonać i marnujemy resztę dnia nie robiąc nic dobrego.  Dlatego właśnie koniecznie trzeba opanować sztukę dobrego spędzania czasu wolnego. 

dzien wolny 2

Zwolnij, zatrzymaj się, rozejrzyj. 

No dobra, ale co to znaczy- dobrze wykorzystać czas wolny? Według mnie oznacza to tak go spędzić, aby zregenerować swoje siły, robić to co nas uszczęśliwia i móc na koniec każdego dnia powiedzieć : tak to był dobry dzień! Jak to zrobić

Fajną radę daje psycholog biznesu Leszek Mellibruda. Radzi, aby dostosować czas wolny do tego jaką mamy pracę. Jeżeli przez osiem godzin harujesz umysłowo, po pracy naucz się kreatywnie odmóżdżać. Jeżeli Twój tryb życia polega na wesołym okupowaniu biurowego stołka, w czasie wolnym koniecznie postaraj się poruszać. Gdy zapierniczasz fizycznie, po pracy zatrzymaj się, zregeneruj dobrym obiadem i zrelaksuj mięśnie krótkim spacerem. Jeżeli w pracy za dużo nie musisz myśleć, po niej postaraj się zrobić coś umysłowego. 

Ważne, żeby do tego czasu wolnego nie podchodzić automatycznie, bezmyślnie, obojętnie. Zastanów się nad tym, co będziesz robić. Zaplanuj to tak, by dostarczyć sobie tego wszystkiego, czego brak na co dzień w pracy. Dodaj do tego realizację celów i marzeń, które nosisz w sobie. 

I na koniec

A kiedy już przyjdzie zaplanowane wolne, bądź uważny od pierwszej minuty. Zrób sobie najpyszniejsze możliwe śniadanie. Obejrzyj ten film, który odkładasz od miesięcy. Odwiedź przyjaciół, których wiecznie słyszysz przez telefon, ale mało kiedy widzisz w osobie. Wybierz się na tę wyprawę fotograficzną, o której tyle myślisz. Zrób wieczorek spa. Spraw, by ten czas naprawdę się liczył. 

To do kolejnego wolnego! 

Reklamy

3 myśli w temacie “O czasie wolnym i o tym, jak go nie zmarnować.

  1. Gadulska pisze:

    W weekendy zawsze mam poczucie winy, że śpię za długo, bo mogłabym w tym czasie tyyyyyle zrobić. Z kolei kiedy się wyspać, jeśli nie w sobotę i niedzielę? Chyba dlatego Bóg zesłał nam długie weekendy. Pierwszego dnia można bez wyrzutów sumienia dłużej pospać i snuć się przez pół dnia w piżamie, aby w kolejne dni móc się zerwać bladym świtem i wyruszyć na spotkanie z przygodą :) Pozdrawiam w niedzielno-poniedziałkową noc :)

    • notoryczna pisze:

      Ja też czuję się winna, ale ostatnio mój zegar biologiczny sam z siebie każę mi wstawać o rozsądnej godzinie, nawet w weekend. No to w takim razie, życzę Ci wspaniałej przygody w nadchodzący wolno ale zawsze Długi Weekend:):)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s