Patrick Modiano „Ulica ciemnych sklepików”

modianek

źródło okładki: w.bibliotece.pl

 

Po zamknięciu agencji w której pracował, prywatny detektyw Guy Roland postanawia rozwikłać swoją ostatnią, najtrudniejszą zagadkę.
Tajemnicę tego, kim jest. 

Bo widzisz, Guy tak naprawdę nie nazywa się Guy. On w zasadzie nie wie jak się nazywa. Osiem lat wcześniej, w tajemniczych okolicznościach stracił pamięć. 

Teraz, kiedy kończy się jedyny etap życia, który sięga pamięcią, nareszcie jest gotowy na to, aby dojść do sedna tego, co się z nim stało. Przeszłość i wydarzenia, które doprowadziły do amnezji, są jak okruszki porozrzucane chaotycznie po francuskich uliczkach. Guy musi je pozbierać i poukładać tak, by z tych kawałeczków powstała jakaś znajoma dla niego całość. 

Czy wśród miliona znaków zapytania znajdzie choć jedną kropkę?
Czy kolejne osoby i kolejne spotkania pozwolą bohaterowi znaleźć swój kontekst?
I czy na pewno jest gotowy na poznanie prawdy o swojej przeszłości?

ulica

Zachęcam Cię do przeczytania sobie tegorocznego Noblisty, Patricka Modiano. To strasznie fajna lektura, bo książka jest niesłychanie soczysta i czyta się ją z łatwością. Nawet w innym języku- ja akurat dorwałam wersję po angielsku i przyznam, że historia wkręciła mnie tak mocno, że w ogóle nie zauważyłam, że nie czytam po polsku.

Ma coś w sobie ten surowy język Modiano, na tyle przynajmniej, że szukasz gorączkowo raz odłożonej ksiązki, choć już trzeba wychodzić do pracy. Chcesz wcisnąć jeszcze odrobinkę historii do swojego życiorysu. Na szczęście książka ta to idealne czytanie w przerwie między czymś albo w dojeździe- rozdziały są na tyle krótkie, że wystarczy wolne 10-15 minut, żeby wsiąknąć w zagadkę Guya i rozkoszować się chwilę jego tajemnicą.

A właśnie- zagadka przeszłości głównego bohatera intryguje, więc to normalne, że człowiekowi chce się czytać dalej. Na koniec powiem tylko, że Modiano pisze pięknie, półpoetycko, kameralnie, tak, jakby Guy osobiście snuł swoją historię dobremu przyjacielowi, popijając dobre wino w zacienionej francuskiej kawiarni. 

Jeżeli lubisz książki, które niosą za sobą zagadkę; jeżeli sprawia Ci przyjemność chodzenie po nitce do kłębka i przemyśliwanie rzeczy, to Ulica Ciemnych Sklepików zdecydowanie powinna trafić na Twoją listę lektur do poczytania w najbliższym czasie. 

modiano 3

źródło obrazka: elisabethgrate.se

Czemu warto przeczytać tę książkę?

1. Fajna, dobrze przemyślana historia. Powolne odkrywanie tajemnicy. Czytelnik po okruszkach, ramię w ramię z głównym bohaterem dociera do sedna spraw.
2. Dobry, przekonujący portret człowieka bez pamięci. Czytasz tę książkę i umiesz się łatwo wczuć w sytuację i emocje bohatera.
3. Język- jeżeli lubisz gdy słowa same w sobie budują atmosferę, Modiano Cię zachwyci. Pisze skąpo i prawdziwie, opisując zwykłym, ludzkim sposobem to, co dzieje się w głowie Guy’a
4. To coś innego- ta książka to zupełnie inny kawałek literatury. Mało teraz wydaje się książek, które są blisko ludzi i dobrze pokazują ich głowy bez zbędnego patosu

PO-LE-CAM!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s