Boyhood (2014) – film, który zdecydowanie trzeba zobaczyć.

boyy

To właśnie jest dorastanie: zmienia się ciało i zmienia się umysł.
J.R Ward – Droga przeznaczenia

Mam pewną obsesję.

Co jakiś czas, zupełnie po cichutku, kiedy nikt nie patrzy, sprawdzam sobie na necie jak teraz, po latach, wyglądają dziecięce gwiazdki filmowe. Nie jest to zajęcie szczególnie częste (zdaża się zazwyczaj koło Wigilii), mimo wszystko jednak, dostarcza mi pewnej dozy niewytłumaczalnej przyjemności. Ja po prostu lubię oglądać czas. 

Jest coś fajnego, ale też i bardzo smutnego w obserwowaniu jego upływu. Mam takie pudełko „do not open” ze strasznymi fotkami z okresu dorastania- takimi wiesz, z gębą pełną pryszczy, zębuchami sprzed aparatu i strasznym-straszliwym obcięciem na grzybka. Kiedy patrzę na siebie wtedy i teraz, nie umiem się nie śmiać- z tamtych wyborów włosowych, pomysłów stylistycznych i decyzji na temat tego w czym mi dobrze a w czym nie do końca (ZAWSZE robiłam na odwrót). Ale kiedy wśród tych śmiechów z siebie samej trafiam na stare zdjęcia rodziców czy babci, przychodzi smutek ten najokropniejszy, bo kiedy się już przekroczy pewną granicę, upływ czasu przestaje być przyjacielem. 

Czy tego chcemy, czy nie, czas płynie. Czasami jesteśmy tego bardzo świadomi, czasami wręcz przeciwnie, czas przecieka nam przez palce i nie jesteśmy do końca pewni, jak to się stało, że już jest tak późno. I właśnie gdzieś na skrzyżowaniu świadomości czasu i jego niepostrzeżoności leży sobie film Boyhood. Film, który po prostu musisz zobaczyć. 

To jest po prostu film o rodzinie, na którą działa czas. Z tą różnicą, że widzimy jego działanie dokładnie i bardzo, w takiej wersji „super live”. Bo widzisz Boyhood powstawał 12 lat, rejestrując tych samych aktorów na przestrzeni tego czasu. Fabuła wcale nie jest taka ważna, ale powiem Ci czego możesz się spodziewać- jest mama i dwójka dzieci i tata, który mieszka osobno, ale bardzo stara się być na miejscu. Wszyscy są normalni i ok. A ponieważ mamy i tatę i mamę i aż dwójkę dzieci, życie dzieje się bardzo. I gdzieś tam obok bohaterów, przypadków i zupełnie świadomych decyzji płynie Pan Majestatyczny Czas. Zmieniają się fryzury, rozmiary i dermatologiczne stany twarzy, uczy się człowiek czegoś, o czymś zapomina. I to w zasadzie wszystko. 

Warto zobaczyć Boyhood, bo to jest piękny sposób, żeby się oswoić z czasem. Warto też, bo nie było wcześniej niczego podobnego i tutaj, trzeba przyznać zrobiono to dobrze. Nudy nie ma, jest za to tysiąc myśli i wątpliwości, a jeżeli dobre kino nie ma tego dostarczać, to ja już nie wiem co. I jeszcze warto, bo choć tytuł sugeruje nam, że dorasta tylko młody bohater, to tak naprawdę, jakąś czarną magią udało się temu fimowi zarejestrować dorastanie wszystkich postaci. I to mówi nam wiele o tym, co się dzieje z nami samymi. 

Nim w ogóle się połapiemy, na czym polega życie, już jesteśmy w jego połowie.
Deborah Moggach

Mam nadzieję, że u nas tak nie będzie. 

Cheers. 

 

Reklamy

2 thoughts on “Boyhood (2014) – film, który zdecydowanie trzeba zobaczyć.

  1. Seliga pisze:

    „(…) sprawdzam sobie na necie jak teraz, po latach, wyglądają dziecięce gwiazdki filmowe. Nie jest to zajęcie szczególnie częste (zdaża się zazwyczaj koło Wigilii)” Oczywiście inspiracją do tego zajęcia jest pojawiający się w tedy w tv Macaulay Culkin. Jak sobie popatrzeć, jak wygląda chłopiec, który kiedyś miał wszystko, to jakoś lepiej się na sercu robi;)

  2. Dominik pisze:

    Dla mnie Boyhood to główny kandydat do Oskara. Film wciąga prawdą i rzeczywistością. Nie ma szybkiego tempa, a człowiek ogląda to z wielkim zaangażowaniem, bez chwili nudy. Polecam każdemu (oczywiście kto potrafi wysiedzieć w kinie bez wybuchów i wystrzałów).

    Liczę na więcej recenzji filmowych z twojej strony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s