Jak można prowadzić dziennik? – garść inspiracji.

pisanie 1

O tym, że dziennikowanie jest fajne,  przekonywałam już w ostatniej notce (o tu!). Dziś chciałabym rozwinąć temat sypiąc w Waszą stronę garść dziennikowych inspiracji.

Tak jak każdy z nas ma inne podejście do życia, lubi co innego i czym innym chce zajmować swój czas, tak i nie istnieje tylko jeden najlepszy sposób na prowadzenie dziennika. Jeżeli więc tego nie robisz, dlatego, że „aa, to nie dla mnie, nie umiem tak po prostu pisać co mam w głowe”, mam nadzieję, że po dzisiejszej notce poczujesz, że może jednak to wszystko nie jest takie jednorodne i znajdziesz w tej prostej czynności coś dla siebie.

pisanie 3

Jak można prowadzić dziennik?

1. Kochany pamiętniczku, co mi sie przydażyło – najczęściej kojarzona z prowadzeniem pamiętnika metoda. Polega po prostu na spisywaniu tego, co nas spotyka, o czym myślimy i co nas generalnie zajmuje w życiu. Sposobów jest wiele – można kupić zeszyt i robić to w zeszycie. Można sobie aktualizować plik w komputerze. Można pisać do siebie listy.  Plusy: mamy naszą biografię pięknie spisaną, na wypadek gdybyśmy się stali sławni i  kroś chciał wiedzieć coś o nas więcej. Minusy: czasu trochę to wymaga i umiejętności pisania na zawołanie

Ulubiony przykład takiego dziennikowania- Doogie, we all love you:

journal42. Misz-masz czyli wszystkiego po trochu – chyba mój ulubiony. Polega to na tym, że prowadzisz dziennik jak chcesz- albo piszesz, albo rysujesz, albo coś sobie wklejasz- wszystko zależy od Twojego nastroju danego dnia.  Plusy– duża łatwość w prowadzeniu. Minusy– przy regularnym prowadzeniu szybko się kończy przestrzeń.

3. Dziennik konkret- gdy chcesz prowadzić dziennik w jakimś konkretnym celu. Np- monitorując swoją drogę do szczupłej sylwetki, gromadząc przepisy do swojej książki kucharskiej, spisując inspiracje do podróży, gatunki wina które nas urzekły, itd. Dziennik staje się strażnikiem naszej pasjo-dyscypliny, pomaga nam dotrzeć do celu.

Tutaj nieustannie inspirują mnie Moleskiny:


Plusy– osiągamy cele, żyjemy świadomie. Minusy– niektóre elementy życia mogą nam uciec, bo zawężamy temat, na który dziennikujemy.

4. Ale mam super pomysł! , czyli dziennik niewielkich rozmiarów, który zawsze mamy przy sobie i w którym zapisujemy te wszystkie genialne myśli, które przychodzą do nas w ciągu dnia. Nieoceniona pomoc dla pisarzy i artystów i ratunek przed ulotonością pamięci. Malutki notesik można włożyć nawet do kieszeni.

Plusy– poręczny i zawsze gotowy do akcji. Minusy– mały notes= mało miejsca

5. Kalendarz – bo wszystko ma swoją datę i czas.  Idealne rozwiązanie dla cierpiących na notoryczny brak czasu. Polega to na tym, że każdego dnia wpisujesz krótką notatkę z tego co Cię spotkało. Ma być konkret, ma być krótko. Kalendarz to dobre miejsce na planowanie celów, listy marzeń, gorączkowe notatki itd.  Plusy– i tak masz go przy sobie, więc łatwo z niego korzystać. Minusy– Ograniczone miejsce na dany dzień. Wiadomo- raz nie dzieje się nic, raz dzieje się mnóstwo.

 Jakkolwiek się nie zdecydujesz- daj dziennikowaniu szansę.

It will trully change your life.

Linki:

O dzienniku wdzięczności 

Jak zacząć prowadzić dziennik- krok po kroku

 

Reklamy

4 myśli w temacie “Jak można prowadzić dziennik? – garść inspiracji.

  1. Ania pisze:

    Ja prowadzę co roku dzienniki w zwykłych kalendarzach, gdzie jedna strona równa się jeden dzień. Opisuję tam w punktach najmilsze rzeczy, ktore mnie spotkały . Dodatkowo zapisuję wszystkie pomysły w podzielonym na kategorie Dzienniku Inspiracji. Po Twoim wpisie chce mi się pisać ze zdwojoną energią

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s